Jak připravit a spustit
úspěšnou soutěž

[intense_heading font_size=“24″ align=“left“ tag=“h3″] Jaký zvolit koncept, druh soutěže a propagaci [/intense_heading]

Často se nás ptáte na rady, jak vytvořit koncept fotosoutěže, že máte nápad na fotosoutěž, kde byste chtěli svůj produkt atd. My se vám vždy snažíme poradit, aby kampaň byla co nejúspěšnější a protože přes naši aplikaci běžely stovky soutěží, víme co funguje, co ne a na co si dát pozor. Rádi se o tyto rady s vámi podělíme.

tipy na účinnou a kvalitní soutěž

 

Vstupní podmínka účasti

Neboli co musí návštěvník udělat pro to, aby se zúčastnil.
Zda je to něco, co může udělat kdokoliv hned (např. vyfotit svůj úsměv), nebo je to něco, k čemu potřebuje něco speciálního, například váš produkt, nebo musí fyzicky někde být.
Tímto faktorem se dá hodně zredukovat konverze soutěžících, ale za to získat o to kvalitnější účastníky.
Pochopitelně při lehké vstupní podmínce bude spousta návštěvníků, které váš produkt ani nezajímá a naopak u těžké podmínky, kdy se někdo vyfotí s vaším produktem, funguje to jako skvělá reklama na základě doporučení. Přátelé soutěžícího uvidí, že používá váš produkt a právě taková reklama je jedna z nejúčinnějších.
V případě těžší vstupní podmínky je nutné vynaložit větší marketingovou snahu, aby se o kampani správní lidé dozvěděli a zúčastnili se.

prvky fotosoutěže důležité

Snažte se soutěž navrhnout tak, abyste se vy sami chtěli zúčastnit

O co se hraje

Jestli výhra stojí za to, abych tam dal svoji fotku a prosil svoje známé o hlasy.
Doporučujeme položit si tu otázku sami sobě, jestli by jste se zúčastnili.
Není nutné dávat vždy pouze vaše produkty jako výhru.
Lidé mají rádi něco exkluzivního, co mohou vyhrát, ale například to není možné koupit. Limitovaná edice výrobku, reklamní předmět, polštářek, hrníček ve speciálním tvaru apod.

Osvědčily se nám soutěže, kde je první cena jako marketingové lákadlo. Na ceny typu dovolená, mobilní telefon, tablet, televize lidé velmi slyší. Podpořte ji více menšími cenami, aby mohl vyhrát každý a snažilo se více lidí. Při jen jedné hlavní ceně by se návštěvníci uprostřed soutěže nechtěli účastnit, protože by si řekli, že první místo už nemají šanci dohnat.

Kdo může vyhrát

 

Každopádně by to měl být někdo, kdo získá nejvíce hlasů. Doporučujeme ale účastníků odměnit co nejvíce, alespoň symbolickými předměty.

Doporučujeme v soutěži sdělit, že výherce bude vybírat porota, například z TOP 10 fotek. Zajístíte tak, aby se účastníci snažili za každou cenu dostat hlasy do první desítky a měli alespoň šanci na nezávislé ocenění jejich fotografie.

Výherce můžete losovat z databáze všech účastníků, kterou máte k dispozici, aby měl šanci opravdu každý a klidně i pravidelně v určitém intervalu (denně, týdně).

Jak vidíte možností je mnoho a měli byste tento bod dobře promyslet.

Doporučujeme v soutěži sdělit, že výherce bude vybírat porota, například z TOP 10 fotek

Kdo a kde bude vkládat fotografie

 

V aplikaci lze nastavit, že fotografie budete přidávat pouze vy jako administrátor, uživatelé, nebo obojí.

Když zvolíte možnost, že budete přidávat fotografie vy, můžete tak mít fotosoutěž ve stylu „Nechte se vyfotit v naší prodejně a můžete vyhrát..“.
S takovými soutěžemi jsme měli velký úspěch v obchodních centrech jako Olympia, Chodov, Aupark a další, kde měli stánek s rekvizitami a hostesky vyzývaly návštěvníky k vyfocení a přidání fotografie na Facebook, kde mohou hrát o zajímavé ceny.
Soutěže tak byly poměrně uzavřené, ale účastníci byli velmi kvalitní a fyzicky byli v prodejním místě klienta.

Téma soutěže

Soutěž se dá vymyslet na prakticky jakékoliv téma jako třeba aktuální roční období, Valentýn, Helloween, Mikuláš, Vánoce, Velikonoce, Zelený čtvrtek, Movember, výročí firmy, dosažení milníku, nebo další jakákoliv jiná příležitost, co vás napadne. Záleží pouze na vaší fantazii.

Počáteční marketingová aktivita

Ani sebelepší soutěž nebude úspěšná, když se o ní nikdo nedozví.

Je nutné kampaň do začátku podpořit alespoň menší reklamou.
Zejména doporučujeme PPC na Facebooku, dále to může být informační letáček zasílaný s vaším produktem, banner na stránkách, na Facebook stránce úvodní fotka, newsletter současné databáze klientů atd.

Čím větší počáteční investice bude, tím zvyšíte úspěšnost kampaně.

Tento bod nedoporučujeme podceňovat.