Jaká jsou pravidla pro pořádání soutěží na Facebooku?

Dříve bylo možné pořádat soutěž jen pomocí aplikací třetích stran. V praxi to znamená, že soutěž mohla být pouze v záložce Facebookové stránky.
Striktně bylo zakázáno využívat jakýkoliv prvek Facebooku tzn. like, komentář nebo sdílení pro soutěžní systém (hlasování) na stránce/timeline. Porušením těchto pravidel a k následnému získání velkého počtu fanoušků hrozily postihy vedoucí až k zrušení stránky.

Toto striktní ustanovení bylo 27. srpna 2013 upraveno a nyní jsou pravidla pro pořádání soutěží na Facebooku více otevřené soutěžím na zdi stránky.

Jaké prvky jsou stále zakázány:

 

Označovaní uživatelů na fotkách
Je zakázáno požadovat po uživatelích, aby se označili v příspěvku stránky (na fotce), na které nejsou vyfoceni.

Kontaktovat výherce
Není možné výherce soutěže kontaktovat na Facebooku. To znamená, že nemůžete poslat zprávu výherci, ať už ze stránky, nebo z osobního profilu.

Sdílení příspěvků
Požadovat po uživatelích, aby sdíleli příspěvek nebo fotku jako podmínku pro účast v soutěži

Vkládání příspěvků
Je zakázáno chtít po uživateli vložit příspěvek na jeho zeď, obrázek do jeho úvodní fotky, nebo na zeď jeho přátel.

 

Co naopak můžete:

 

Požadovat like nebo komentář
Můžete stanovit podmínku, že uživatelé musí dát like nebo okomentovat příspěvek stránky pro zařazení do soutěže.

Vkládání příspěvků od uživatelů
Požadovat po uživateli, aby přidal příspěvek (text nebo fotku) na zeď stránky

Hlasování pomocí like
Využití like jako hlasovacího mechanismu v soutěži. Např. vyhlašte, že soutěžní fotka s nejvíce hlasy vyhrává.

Přijímání zpráv
Požadujte od uživatelů, aby Vám zaslali zprávu pro zařazení do soutěže. Výhodou je, že můžete požádat o zaslání specifických údajů ve zprávě.

Vyhlášení výherců
Stránka může vyhlásit výherce na zdi. Vytvořte příspěvek, který bude obsahovat jména výherců. Tento způsob je běžně využíván.

Like na vaší webové stránce
Využijte like tlačítko (plugin) na webové stránce jako hlasovací mechanismus. Opět se jedná o typ soutěže, kde fotky (příspěvky) s největším počtem hlasů vyhrají.

Facebook aplikace
Stále platí možnost pořádat soutěže skrze Facebook aplikace (aplikace třetích stran). Například jsou to aplikace, které najdete na timeline pod úvodní fotkou. Záložkám můžete vytvořit vlastní názvy, ikonky a je zde prostor pro libovolný obsah v záložce.

Jak je možné kontaktovat výherce?

1. Vytvořte status
Jednoduchý způsob, jak kontaktovat vítěze o výhře je vytvořit příspěvek na zeď/timeline stránky a vyhlásit výherce. Například:

„Gratulujeme (jméno vítěze), který v naší soutěži vyhrál cenu…. Pro vyzvednutí výhry nás kontaktujte na emailu soutěž@spolecnost.cz do 3 dnů. V případě nepřihlášení se o výhru, bude vyhlášen jiný výherce.“

Facebook nedovoluje firemní stránce označovat fanoušky stránky v příspěvcích.

Jedná se o skvělý způsob pro vyhlášení vítěze, ale není nejlepším protože není jisté, že výherce uvidí váš status. Tudíž se kontaktování může zkomplikovat.

2. Kontaktujte vítěze přímo v diskuzi u příspěvku
Jestliže jste pořádali soutěž na vaší zdi/timeline můžete využít nejefektivnější způsob pro kontaktování výherce okomentováním daného příspěvku s užitím @jménovýherce.

Jak na to?
Okomentujete daný příspěvek na timeline s použitím @ a dopsáním jména výherce. Podmínkou ovšem je, aby výherce daný příspěvek předtím okomentoval. Pak ho můžete pomocí @jannovák označit/kontaktovat.

3. Požadujte po uživatelích potvrzení jejich emailu
Jestliže se Vám nelíbí kontaktování výherců pomocí příspěvku na zdi je zde odlišný způsob.
Vyžadujte po soutěžících, aby navštívili aplikaci na profilu, které sbírá jejich emaily. Buď pomocí formuláře k přihlášení do soutěže nebo zasláním zprávy stránce obsahující účastníkovi údaje a email.
Tak můžete kontaktovat výherce emailem po skončení soutěže.

4. Vyhlašte vítěze na svých webových stránkách nebo blogu
Pokud chcete mít nejmenší práci s kontaktováním výherců využijte tuto možnost.
V podmínkách soutěže na viditelné místo vložte specifický text, kdy a kde proběhne vyhlášení vítězů (blog nebo web). Při vyhlášení vítězů na stránce nebo blogu připojte podmínku pro uplatnění výhry, že výherci vás musí kontaktovat sami na [email protected]

Tím si ulehčíte práci, a výherci vás budou kontaktovat sami.

Co dalšího musí splňovat

 

V soutěži musí být uvedeno, že Facebook není žádným způsobem spojen se soutěží a pořádání soutěže je na riziko organizátora.

Viz. Soutěžní aplikace ani soutěž není žádným způsobem provozována, sponzorována nebo spojena s Facebookem a Facebook za ni neručí. Informace poskytnuté v rámci soutěže poskytuje účastník

 

Závěr

 

Pokud chcete mít co nejméně práce s pořádáním soutěže, využijte proto aplikace třetích stran, které se instalují do záložek na profilu firemní stránky. Tyto aplikace automaticky sbírají data o uživatelích, zajistí hladký průběh soutěže. Výherce můžete vyhlásit přímo v aplikaci, kde ji všichni účastníci uvidí. Tyto aplikace také zajistí maximální využití virálního efektu, který zajistí bezplatné šíření vaší reklamy/soutěže.

V aplikaci app4page již naleznete výchozí pravidla soutěže, které si lehce přizpůsobíte pro vaši soutěž. Tyto pravidla obsahují povinný dodatek a jsou plně podle pravidel Facebooku, také vytvořeny dle legislativy ČR.
Výherce lze také vyhlásit přímo v záložce „Výherci“.

sales